10/06/2026

Video Case părăsite, ulițe pustii. Cum arată viața în satele României în care mai trăiesc doar câțiva bătrâni: „E greu tare, vai de noi”


Imagini dezolante în satele părăsite de tineri, în care mai trăiesc doar zeci de bătrâni. La nivel național, sunt peste o sută de localități în care sunt mai multe case lăsate în paragină, decât imobile locuite. Țara noastră este, de altfel, considerată una super îmbătrânită, la nivel mondial. În Dolj, de exemplu, comune precum Botoșești-Paia sau Gogoșu au câte două-trei sate în componență, dar abia mai adună împreună câteva sute de oameni. „Au rămas…

Citește mai multe pe: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/case-parasite-ulite-pustii-cum-arata-viata-in-satele-romaniei-in-care-mai-traiesc-doar-cativa-batrani-e-greu-tare-vai-de-noi-3491447

Read Previous

Emeric Ienei, cuvintele cu care i-a motivat pe fotbaliști în finala Cupei Campionilor Europeni de la Sevilla

Read Next

Ce vor să transmită versurile cu „sfinți în temniți și martiri” din imnul religios controversat cântat în Catedrala Națională / Explicațiile preotului care a coordonat publicarea cântecului

Most Popular

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.