Ambasadorul României la Washington, prezent în cadrul unei întâlniri avute la jumătatea acestei săptămâni, le-a comunicat omologilor americani că premierul Marcel Ciolacu este un premier slab, cu vulnerabilități extreme.
Totodată, a ținut să detalieze anumite discuții pe care Marcel Ciolacu le-ar fi avut cu liderul partidului AUR, George Simion, în legătură cu trocul pe anumite voturi între AUR și PSD. George Simion a fost, la rândul său, caracterizat de Muraru ca fiind un personaj extrem de toxic, atât pentru mediul politic intern, cât și regional.
Tot în cadrul acestei întâlniri, ambasadorul a afirmat că deține informații conform cărora, în spatele articolului publicat de un site „obscur” din Ungaria, care afirma că președintele Klaus Werner Iohannis a fost ofițer de securitate, s-ar afla anumiți lideri ai PSD și UDMR. Acțiunea respectivă ar fi fost pusă la cale în „laboratoarele” celor două partide, având scopul de a compromite singurul președinte al României care a respectat parteneriatul strategic pe care România îl are cu Statele Unite ale Americii.
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: