SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE (SCMD)
Honor et Patria! Vae victis!
„CÂND DONALD TRUMP VA AJUNGE DIN NOU LA CASA ALBĂ, TOTUL SE VA SCHIMBA LA EI ȘI A DOUA ZI LA NOI”
VINERI, 29 NOIEMBRIE 2024, LA ORELE 13:00, MITING ÎN PIAȚA VICTORIEI AL SOCIETĂȚII CIVILE (MILITARI, POLIȚIȘTI, SINDICATE CIVILE ȘI, CU VOIA DOMNULUI, CLER).
De 4 ani, SCMD atrage atenția (degeaba) că Trump va reveni la Casa Albă și patrioții vor câștiga lupta cu demența „progresistă”. Patru ani am purtat la mitinguri șapca roșie inscripționată „Donald Trump, 2024, save America again”! Astăzi nu mai e cazul, pentru că nu mai avem loc de cei care l-au făcut pe Trump nebun și dictator și astăzi se gudură ca să scape nescărpinați.
Trump a câștigat zdrobitor, discursurile lui mergând pe două linii directoare: „PACE” și „AMERICA”. În România, un singur candidat, Călin Georgescu, a preluat discursul, adaptându-l: „PACE” și „ROMÂNIA”! Tot nu vă e clar?
Trump a anunțat că va pedepsi toți trădătorii din magistratură, servicii și armată. În România, SCMD cere în stradă și în media, de 15 ani, același lucru – pedepsirea generalilor pe spinarea militarilor și polițiștilor în activitate și, mai ales, a rezerviștilor. De 1 an de zile, toți rezerviștii au înțeles necesitatea acestei cerințe!
Călin Georgescu a ridicat în mediul online problema distrugerii structurilor și industriei militare și, mai ales, problema batjocoririi constante a rezerviștilor (într-o țară NATO și cu un război la graniță), de o sută de ori mai mult decât toți politicienii la un loc, în 4 ani!
Anul acesta, rezerviștii și polițiștii în activitate au refăcut UNITATEA DE ACȚIUNE, strict pentru drepturi sociale și financiare, întărită cu ocazia mitingurilor din 9 mai și 7 iunie 2024 și a pichetării sediilor PNL și PSD din luna septembrie. Dacă, după ce nu a făcut nimic, 8 ani, generalul (r) Ciucă a înțeles, de frică, Marcel Ciolacu nu a vrut nici măcar să ne recunoască dreptul asupra creșterii soldelor de grad, deși avea încă din iunie, în mapă, proiectul unei OUG care să rezolve problema, după declararea imposibilității, pe criterii de bicameralitate, a Plx 262/2024. Nu a vrut, deși vicepremierul Marian Neacșu și, mai ales, secretarul general Paul Stănescu, l-au sfătuit de bine, de teamă viitoarelor alegeri.
Rezerviștii și polițiștii au refăcut UNITATEA DE ACȚIUNE cu federațiile sindicale, sindicatele și ONG-urile civile, testând-o la mitingul de la Ministerul Muncii, din 27 septembrie a.c.
Fără conotații politice, mitingul, neașteptat de mare, de către autorități, și ignorat, din ordin, de media, desfășurat, simbolic, de Ziua Armatei, pe 25 octombrie a.c., a transmis clasei politice mesajul: „Nu sunteți dumnezeii noștri și noi nu suntem slugile voastre! Noi suntem angajatorii voștri! Vă angajăm prin vot, vă plătim din taxe și impozite și vă facem fișa postului, adică suma cerințelor noastre, pe care trebuie să le respectați. În caz contrar, vă concediem! Misiunea voastră este să asigurați, conform directivelor europene și Constituției României, un trai decent tuturor românilor! Iar ca administratori, nu aveți voie să vindeți, să concesionați, să dați nimic din resursele Țării, fără să ne întrebați, pentru că noi suntem proprietarii! Noi și generațiile viitoare de români!”
Problemele aplicării legii 153/2017, a salarizării, în forma promulgată, a legilor 223/2015 și 127/2019, în formele promulgate, au fost constante ale revendicărilor rezerviștilor și polițiștilor. În plus, încetarea haosului produs de Legea 360/2023 și, îndeosebi, promulgarea, până la data de 24 octombrie 2024, a Legii 559/2024 au fost condițiile impuse de noi pentru stoparea activităților de protest. Deși dl. Paul Stănescu i-a atras atenția premierului ce se va întâmpla la alegeri dacă nu rezolvă aceste minime și justificate cereri, alții l-au sfătuit „de bine”, iar rezultatele se văd.
Pe 29 noiembrie, în ultima zi a campaniei electorale, vom ieși din nou în Piața Victoriei, rezerviști, polițiști, federații sindicale, sindicate și ONG-uri nesorosiste ale civililor, pentru a atrage atenția viitorilor aleși că noi nu suntem o simplă masă de vot, ușor manevrabilă, ci proprietarii/angajatorii care-i plătesc, înspăimântător de mult, pentru ceea ce se angajează prin jurământ să facă! Odată aleși, le vom prezenta NOI fișa postului! Este, deci, imperios necesar, în perspectiva ANULUI AUSTERITĂȚII, 2025, să ne reîntoarcem în Piața Victoriei, pe 29 noiembrie! Inclusiv pentru a nărui iluziile „lasconilor”, copiii și nepoții „de bani gata” ai dușmanilor uniformei naționale!
Honor et patria! Vae victis!
Președintele SCMD, Col. (r) dr. Mircea DOGARU
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: