10/06/2026

USR se împuiază din nou ca să capete SENS

Sondajele de opinie au început să o ude la rădăcină pentru a o crește mare pe noua progenitură #rezist: partidul SENS.

SENS, este o formațiune clocită de Nicu Ștefănuță – fost europarlamentar USR care a demisionat în 2023 din acest partid. De-abia născut, SENS s-a botezat deja în balta electorală la parlamentarele din decembrie anul trecut – când a obținut sub trei procente. Important este că, în plin proces de creație a unui ”partid prezidențial” pe măsura lui Nicușor Dan, SENS a început să fie și el crescut, ușor-ușor, motiv pentru care a scos deja capul în sondajul realizat de INSCOP în perioada 26 – 30 mai 2025. Un sondaj care induce ideea că PSD s-a prăbușit la nivelul unui PNL care, mare minune, a rămas neatins de ”succesurile” electorale înregistrate în serie din 24 noiembrie 2024 încoace.

Concret, INSCOP dă pe primul loc AUR (cu 32,2%), urmat de un PSD de sub 15% și cu doar un procent mai mare decât PNL-ul rămas aproape pe loc – 13,5% față de 14 și un pic. După, vine un USR de 10,2% – respectiv cu două procente mai puțin decât scorul obținut la parlamentarele din 1 decembrie. De la 10%, ștacheta se prăbușește brusc sub pragul minim necesar intrării în parlament (5%) și în acest segment a fost înghesuită noua mlădiță userist-progresistă: UDMR – 3,8, SENS – 2,8, POT – 2,7, SOS – 2,1.

De remarcat este și că SENS este ridicat de păr în sondaje în timp ce despre noua ”formațiune a lui Ponta” nu se mai vorbește nimic. Ba mai mult, ”peregrini” politici care nu au făcut purici în partidele de baștină nici măcar o sesiune parlamentară întreagă au ales să treacă la PSD și/sau la AUR, stricând astfel bunăciune de plan inițial. Ca urmare, chiar are sens îndoparea SENS-ului cu procente pentru a putea fi cât mai ușor de înghițit de către pelicanii votanți, mai ales în condițiile în care, oricât de improbabile par să fie, alegerile anticipate bântuie totuși niște minți.

Interesant este și că sondajele au început să cânte prohodul pentru POT și SOS. Două partide care ce-i drept se destramă, în Parlament cel puțin, cu o rapiditate nemaivăzută.

Greu de îndesat PSD și USR în aceeași teacă, fie ea și guvernamentală!

În timp ce unii bobinează deja la o viitoare configurație politică, alții se zbat să pună PSD și USR la aceeași masă guvernamentală și asta din două motive. Primul: toată gașca politică (și nu numai) s-a convins că, fără PSD, orice combinație/coaliție guvernamentală dă cu minus. Al doilea: ordinul dat pe unitate este ca USR să facă musai parte din viitorul Guvern. Cum PSD își folosește atuul pe post de măciucă la masa negocierilor (asta accept, de asta să nu aud), iar USR bate din picioruș că vrea aia și aia (pretenții mult prea mari toate pentru cele doar 12 procente pe care le are în actualul Legislativ), formarea viitorului Guvern trenează nepermis de mult raportat nu numai la situația internă, ci și la cea externă. La moment, toți factorii de seamă se îngrijorează din gură, dar, cu excepția Președinției, prelungesc interimatele la nivelele de conducere ale țării și la vârful a trei dintre cele patru partide cu care vor să guverneze: PSD, PNL și USR. Să sperăm că știu ce fac, în fond vara a venit, cald este, așteptăm cu interes acum să fie și bine.

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.