Duminică, românii sunt așteptați la urne. Nu să aleagă, pentru că nu au pe cine, ci doar pentru a vota.
Cu așa candidați selecți, ultimele zile de campanie sunt din ce în ce mai vesele. La secțiunea „doamne”, Diana Șoșoacă jură că va suspenda alegerile prezidențiale, iar Elena Lasconi spune că este foarte potrivită pentru funcția de președinte al României deoarece știe să dea frumos „bună dimineața” oamenilor care bat la ușa Primăriei din Câmpulung.
Segmentul masculin al candidaților nu se lasă nici el mai prejos. Nicolae Ciucă se declară convins că electoratul „de dreapta” e deștept și nu-și va „irosi” voturile pe Lasconi, ci îl va vota pe el. Mircea Geoană le cere contracandidaților anti-PSD să se retragă toți și să-l susțină pe el dacă vor să-l dea pe Marcel Ciolacu cu zgaibaracele în sus. George Simion anunță că va pune „un antreprenor” la șefia SRI și „o antreprenoare” la SIE, și asta pentru „a păstra egalitatea de gen” – probabil flăcăul nu o fi aflat că Trump a câștigat alegerile în SUA. Ludovic Orban a descoperit în Elena Lasconi (liderul partidului care își bagă „penalii” în parlamentele de la București și Bruxelles) un adevărat filon de „decență, bun-simț și democrație”. Pe Nicolae Ciolacu îl încearcă presentimentul că mai degrabă va intra în turul doi cu Elena Lasconi sau cu Mircea Geoană: „În proporție de 99% nu voi intra cu George Simion în turul doi. Nu voi intra nici cu Nicolae Ciucă în turul doi”.
În paralel, sondajele oscilează în continuare în ceea ce privește locul doi în primul tur. George Simion, Nicolae Ciucă și Elena Lasconi sunt rotiți pe „funcție” în raport de cine a pus banul jos la casele de sondare. „Independentul” răsfățat în prima parte a campaniei, Mircea Geoană, este acum cazat spre coadă în aproape toate sondajele. Noutatea ultimelor zile este săltarea Elenei Lasconi (o sfertodoctă cu ambiții prezidențiale care confundă cu seninătate „încălcarea” cu „activarea” Articolului 5 din Tratatul NATO) spre locul doi. Iar cum USR este creația lui Coldea & Comp, suspiciunea generală este că „statul paralel” nu a rezistat ispitei de a-și băga coada (jumulită acum, dar doar un pic) și în prezidențialele din acest an.
Cum din campania pentru primul tur al prezidențialelor au mai rămas doar trei zile, cel mai probabil este ca restul „bombelor” să fie lansate în cele două săptămâni de campanie rezervate finalei. Săptămâni în care, chiar dacă nimeni nu suflă o vorbă, vor avea loc și alegerile parlamentare. O situație absurdă la prima vedere, dar convenabilă tuturor partidelor și asta pentru că, indiferent de aria unde au evoluat în ultimii patru ani – la Putere sau în Opoziție, nicio formațiune mioritică nu are cu ce se lăuda. Iar asta înseamnă că niciun partid nu are chef să-și prezinte raportul de activitate în fața cetățenilor, motiv pentru care se complac cu niște parlamentare ținute „la secret”.
Ca să nu fim acuzați de lipsă de obiectivitate, menționăm și două acțiuni din categoria „Așa da!”, împărțite frățește între foștii buni amici Marcel și Nicu. Este vorba despre inițiativa încununată de succes a premierului Ciolacu de a-l contacta, telefonic, pe noul președinte al SUA, Donald Trump, și despre deplasarea lui Nicolae Ciucă (al doilea om în stat) în Austria în scopul obținerii acordului final pentru intrarea țării noastre în Schengen. În rest, mai totul se rezumă la același bla-bla politic și stupid cu care românii sunt intoxicați/amăgiți/iritați din patru în patru ani.
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: