10/06/2026

PSD și PNL umblă tot cu cioara vopsită. UDMR dă în clocot

Au pregătit terenul pentru a-l putea șunta pe Crin Antonescu și speră ca românii să rateze secțiile de vot din cauza minivacanței de 1 mai. Asta este ceea ce umblă cu adevărat pe sub scufițele pesediștilor și liberalilor.

Liderii PSD și PNL au fost dați în gât de udemeriști la doar 24 de ore după ce au anunțat nația că au căzut, în sfârșit, de acord și au bătut în cuie data prezidențialelor și identitatea candidatului comun al Coaliției. Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, spune însă direct că PSD îl susține pe Antonescu „așa cu jumătate de gură” și lasă să se înțeleagă că nici PNL nu e mai breaz, câtă vreme este de acord cu sondarea mai multor posibili candidați.

„S-a anunţat că în continuare domnul Crin Antonescu este candidatul coaliţiei la alegerile prezidenţiale, dar s-a mai inserat o frază că se vor face şi nişte sondaje. Odată ce ai stabilit că ai un candidat, atunci ce rost are să mai alegi să faci sondaje? Există o doză de nesiguranţă, după părerea mea, în acest enunţ public. Nu prea am înţeles logica”, a pus udemeristul reflectorul pe ipocrizia de care dau dovadă pesediștii și liberalii, într-o intervenție la Prima News.

Mai mult, Csoma Botond îi avertizează pe liberali și pesediști că vor fi taxați drept neserioși dacă îl elimină pe Antonescu după ce și l-au asumat (încă o dată!) în mod public: „Dacă se mai schimbă chestia asta, ar fi o dovadă de neseriozitate, pentru că trebuie să te hotărăşti odată ce faci şi în ce direcţie te duci.”

Cunoscută fiind rezerva udemeriștilor în criticarea partenerilor de guvernare, este clar că ieșirea lui Botond nu este una întâmplătoare. Dimpotrivă, ea arată că udemeriștii nu văd bine viitorul actualului lor concubinaj guvernamental. Ei văd, în schimb, ca de altfel și restul lumii, că PSD și PNL rescriu punct cu punct scenariul falimentar care i-a acoperit de rușine la localele bucureștene și i-a permis lui Nicușor Dan să obțină al doilea mandat de primar.

Mai știu și că, fiind vorba acum despre Președinția României, victoria unui candidat „neagreat” va reseta implicit și tot ce este legat de Guvern, deci va încurca și planurile de viitor ale unui UDMR proaspăt revenit la masa puterii.

Ca urmare, săpuneala trasă public PSD-ului și PNL-ului de către UDMR este absolut de înțeles. De neînțeles rămâne tembelismul de care dau dovadă pesediștii și liberalii. Nu numai că joacă aceeași partidă imbecilă de alba-neagra (una în care candidatul nu e chiar candidat, exact ca în cazul lui Cătălin Cîrstoiu), dar și dau dovadă de o viclenie infantilă, din moment ce au ales data de 4 mai pentru primul tur al prezidențialelor din această primăvară.

Una în care 1 mai cade într-o zi de joi, așadar, în mod cert, se va face punte cu ziua de vineri, pentru ca românii să aibă o minivacanță de patru zile. Cum ziua votului coincide cu finalul acestei minivacanțe, pesediștii și liberalii și-au făcut socoteala că românilor o să le stea gândul la distracție până-n ultima clipă și, în plus, vor rămâne prinși în ambuteiajele specifice oricărui sfârșit de weekend, așadar mai puțini vor ajunge la urne.

O gândire copy-paste după aceea care i-a determinat pe aceiași deștepți din cele două partide să fixeze data scrutinului parlamentar în zi de mare sărbătoare, pe 1 decembrie. Se știe ce a ieșit.

Privit din afară, tabloul politic al ultimului an arată că pesediștii și liberalii se învârt fără noimă în același cerc, ca hamsterii într-o roată (scuze hamsterilor pentru comparație). Ciudată este doar lipsa unei reacții adecvate din partea lui Crin Antonescu față de modul în care este tratat de PSD și PNL.

„Pe mine nu mă deranjează sub nicio formă faptul că dânşii fac sondaje. Sunt aproape convins că această candidatură a mea va fi validată. Nu mă simt deloc nesigur sau inconfortabil”, a băgat Antonescu sub preș duplicitatea evidentă a PSD și PNL.

De ce înghite Antonescu umilința de a fi tratat ca un candidat iepure, mai ales când din PNL și PSD s-au revărsat deja alte cinci nume „testabile” (Bolojan, Boc, Hurezean, Grindeanu, Ciolacu), el știe.

Ceea ce devine însă din ce în ce mai clar este că, la prezidențialele din mai, va fi inflație de candidați. De toate felurile: pro-sistem, anti-sistem, suveraniști, independenți, vopsiți, la vedere, sub acoperire.

Iar acest adevărat potop de candidați mai demonstrează ceva: că dinozaurii politici și cei care-i țin în lesă de ani și ani vor aplica, din nou, regula bine cunoscută: dacă nu poți să-i prostești pe votanți, măcar amețește-i!

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.