08/06/2026

PSD și PNL, două cadavre politice care mai mișcă doar interimar

George Simion – finalist cu 41%, Crin Antonescu – pa. Pesediștii și peneliștii au plătit duminică un avans la nota anulării alegerilor din decembrie. Să fie primit.

Rezultatul scrutinului din 4 mai este perfect normal câtă vreme cele mai vechi și mai grozave partide postdecembriste și-au dovedit din plin analfabetismul politic adăugând la anularea alegerilor din decembrie și alte ”mărunțișuri”: hingherirea susținătorilor lui Georgescu, instituirea unei cenzuri la sânge, abuzuri în lanț comise de CNA, BEC, instanțe, ”Miliția” lui Predoiu plus alte instituții bine dresate de ”sistem”. Un ”sistem” la fel de imbecil ca și umilele sale slugi politice ținând cont de rezultate, în treacăt fie spus. Neam de neamul lui nu ar fi obținut George Simion 40% dacă ”sistemul”, PSD și PNL nu și-ar fi permis să calce în copite Constituție, reguli și legi mânați fiind de un sentiment al impunității. Brutal coborâți pe pământ de rezultatul ieșit din urne, pesediștii au renunțat de bună voie la putere. Mai proști decât prevede legea și incapabili să lase guvernarea, liberalii insistă că pot conduce țara cu amărâtele lor de 14 procente. În fond, nu e un delict să fii nici lacom și nici prost.

Ciolacu trece, ”bolovanul” de la Cotroceni rămâne

Strict faptic, ziua de ieri a fost marcată de demisia pe care Marcel Ciolacu a trântit-o pe masa președintelui de scurt metraj Ilie Bolojan. Fiind vorba despre demisia premierului, de astăzi România este condusă doar de interimari, respectiv de un președinte, un premier și un Guvern cu prerogative reduse și legitimitate la el. Situație completată de decesul oficial al coaliției guvernamentale formate din PSD, PNL și UDMR – implicit de destrămarea majorității parlamentare cu greu înfiripate după alegerile din 1 decembrie. Asta ca să nu mai vorbim și despre degringolada instalată atât în PSD cât și în PNL, ceea ce echivalează cu trecerea pe aparate a mainstreamului dâmbovițean. O pedeapsă de altfel binemeritată pentru niște partide care și-au permis să-și șunteze propriul candidat și asta nu numai acum – cazul lui Antonescu la prezidențialele în curs, ci și în urmă cu un an – cazul doctorului Cîrstoiu la localele bucureștene.

Turul doi înapoi!

Adevărata pedeapsă este însă că răposatul tur doi din 8 decembrie 2024 revine practic la viață lăsându-și asasinii țuț: PSD și PNL au anulat ILEGAL, în 6 decembrie, o finală între suveranistul Călin Georgescu și progresista Elena Lasconi doar pentru a avea astăzi o finală între suveranistul George Simion și progresistul Nicușor Dan pe 18 mai! Iar dacă vom avea și alegeri anticipate (variantă din ce în ce mai plauzibilă, apropo) PSD să fie fericit dacă ia peste zece procente și PNL dacă reușește să intre în Parlament. În context, merită menționat că liberalii continuă cu nerozia: au anunțat deja că îl susțin ”necondiționat” pe Nicușor Dan (mai deștepți, pesediștii au votat in corpore să nu se mai amestece în finala prezidențială și să-i lase pe ai lor să voteze fiecare cum vrea), gest care îngroapă electoral și mai mult PNL. Dar să lăsăm morții în pace și să vorbim despre viii ”sistemului”, care, din păcate, vor supraviețui.

Și aceștia culeg tot roade amare, cu mari șanse să se amărască și mai mult după 18 mai. Și asta pentru că, dacă Simion ajunge președinte și îl numește, așa cum a promis, pe Călin Georgescu premier (atenție, intenție perfect posibilă legal după demisia titularului Ciolacu!), ”sistemul” are toate șansele să și-o ia pe coajă mult mai rău decât în cazul în care îl lăsau pe Georgescu să se mute la Cotroceni. Motivul este cât se poate de clar: spre deosebire de președintele României, un premier are la dispoziție directă pârghiile necesare aplicării/impunerii unui program. Unul numit ”Hrană, Apă, Energie”, de exemplu. Cum se spune pe la noi, ”sistemul” a scăpat de dracu’ și a dat de ta-su. Ceea ce nu-i deloc rău în cazul lui.

CNSAS revine și el la viață: îl caută pe Marian Enache de purici securiști

Tot bine este și că CNSAS-ul l-a informat tam-nisam pe colonelul Paraschiv că a demarat căutarea ”dosarului de rețea” întocmit de fosta Securitate pe numele lui Marian Enache – încă președintele CCR. Măcar de s-ar limpezi toate apele dacă tot se clatină șandramaua postdecembristă. Un lucru cel puțin este clar: ce a fost nu se mai întoarce, oricâte acatiste ar da PSD, PNL, acoperiții și toată fauna adunată în jurul mainstreamului politic băștinaș. Poate fi mai rău sau mai bine, dar în mod cert nu la fel.

Într-un regim mai lejer, merită poate să-l pomenim pe fostul președinte Traian Băsescu, în noul său rol de cucuvea. Băsescu a profețit eșecul lui Simion în finala din 18 mai pe motiv că este ușor de ales între ”un șef de galerie” și ”un fost olimpic la matematică”. Ceea ce este ciudat câtă vreme Băsescu, date fiind toate datele sale naturale, va rezona oricând cu un șef de galerie. Cu un Nicușor olimpic ar putea rezona doar un ”Petrov”, dar în sfârșit.

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.