După ce s-au jucat de-a mimozele inaccesibile bădăranilor din USR și nu numai, pesediștii dau semne și glas că sunt gata să (re)intre în Guvern.
La nivel oficial, PSD șede, cugetă și așteaptă rezultatul referendumului intern care să decidă rămânerea partidului la guvernare sau trecerea lui în Opoziție. În realitate, pesediștii sunt incapabili să se rupă de Putere, iar ultimele luări de poziție o demonstrează din plin.
Daniel Băluță: ”Cred că trebuie să intrăm la guvernare. E greu pentru PSD să facă un Guvern cu USR, dar interesul României depășește aceste probleme”
Alfred Simonis: ”Trebuie ținut cont de aritmetica parlamentară, că PSD e cel mai mare partid din Parlament, dar trebuie să avem un guvern funcțional. Dacă Președintele României identifică în PSD un om, o echipă cu care poate lucra la acest nivel, cred că ar fi bine. Dacă nu, nu cred că avem nevoie de un guvern în care să avem tensiuni, în fiecare zi, între membrii cabinetului, mai ales între premier și președinte”
Un alt indiciu că o coaliție guvernamentală PSD-PNL-UDMR-USR este aproape parafată îl dă grămada reprezentanților celor patru partide pomenite, convocată pentru convenirea la comun a măsurilor fiscale care trebuie luate pentru a se reduce deficitul bugetar. Și da, este vorba exact despre creșterea TVA și a impozitelor și asta după ce toată această faună politică (inclusiv noul președinte) jura în campania electorală că nici vorbă despre așa ceva. Cum măsurile vor provoca în mod cert reducerea veniturilor românilor, deci vor duce la scăderea nivelului de trai, toate cele patru partide țin morțiș ca răspunderea să fie una comună.
În ceea ce-i privește, românii votanți pot pleca liniștiți în concedii, vor avea tot un guvern ”pro european”, asezonat ce-i drept cu o inflație vioaie și prețuri aruncate în aer de creșterea TVA. Nu-i bai, se pot gândi la asta în următorii patru ani, până la alegerile viitoare.
Parlamentul pierde POT-ul. Ba rămâne și fără SOS!
Anexă la formarea noii majorități parlamentare și la consolidarea regimului Dan este șurubărirea la componența Legislativului. Operațiunea vizează atât dezmembrarea POT și SOS, două partide nearticulate suficient și ca atare piesele parlamentare cele mai vulnerabile, cât și deposedarea PSD-ului de un număr cât mai mare de aleși.
La zi, POT a rămas deja fără grup la Senat iar zvonurile dau ca sigură și pierderea grupului de la Cameră în viitorul apropiat. Aleșii dezertori, indiferent de ”ștampila” politică inițială, urmează să se regăsească în viitorul ”partid prezidențial” sau să fie păstrați în grămadă organizată, sub formă de ”grup parlamentar al independenților”, pe post de rezervă de voturi. Iar un viitor identic cu cel al colegilor de la POT îi așteaptă și pe aleșii SOS care brusc au descoperit lipsa de maniere și atitudinea dictatorială de care dă dovadă Diana Șoșoacă.
Concomitent, Claudiu Târziu și Gigi Becali, meditați de ”sistem”, bobinează să micșoreze cât pot de mult zestrea parlamentară a AUR și asta cu atât mai mult cu cât victoria suveraniștilor polonezi le-a stricat fără doar și poate globaliștilor bucuria rămânerii României sub talpa Bruxelles-ului. Rezultatul permutărilor parlamentare se va vedea însă în toamnă, deocamdată doar definitivarea noului Guvern este de sezon. Nou este un fel de a spune, de fapt este vorba despre același Guvern PSD-PNL-UDMR care ne-a condus și până acum spre noi culmi europene, dar cârpit acum și cu USR. La vremuri noi, tot noi!
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: