10/06/2026

Președintele Dan nu mai are de ales, îl va desemna premier pe Bolojan

Baletul informal s-a terminat și țara va afla astăzi ceea ce se știe deja de săptămâni bune: premier va fi Ilie Bolojan.

 

Dacă s-ar putea, președintele Dan s-ar lipsi bucuros de premierul Bolojan. La modul ideal, Nicușor Dan și-a dorit un copy-paste după rețeta ”Cioloș 2016” – respectiv să proptească un ”tehnocrat” la Palatul Victoria, dar oricât s-a sucit și răsucit ”informal”, timp de o lună, prezidentele, figura nu i-a reușit. Ca urmare, s-a întors la Ilie Bolojan – variantă acceptată și de pesedeștii fără votul cărora este imposibil să se învestească vreun guvern în actuala legislatură parlamentară. Asta dacă nu cumva noul președinte dorește alegeri anticipate…

Revenind la realitate, repetăm: Ilie Bolojan va fi noul premier, demnitate pe care o va consuma însă doar pe jumătate. De restul se va ocupa PSD, conform înțelegerii politice parafate la această ultimă împărțire de ciolan. O împărțire care dă însă cu rest și acum, după stabilirea premierului.

După cum vuiește târgul, tupeiștii din USR ar căpăta până la urmă 4 ministere – o felie guvernamentală supradimensionată și nemeritată pentru niște indivizi care și-au dat deja măsura în Guvernele Orban și Cîțu. Chiar și așa, useriștii nu se dezmint: sunt sufocați că nu primesc Sănătatea și Justiția, portofolii unde au demonstrat că sunt ași – exemplu concret dosarul lui Vlad Voiculescu.

După ce au aflat că pierd Finanțele și sunt omeniți doar cu Dezvoltarea și Cultura, udemeriștii sunt supărați și ei. Reclamă folosirea lor doar pe post de ”decor” guvernamental și chiar spun că nu este ”obligatoriu” ca ei să facă parte din viitorul Guvern. Haida de!

După ce au reușit să rămână la putere și chiar să dea premierul, liberalii măcar tac. S-or fi prins și ei că le-a trecut glonțul pe la ureche atât la alegerile din noiembrie-decembrie, cât și la cele din mai.

Gurile închise și le țin și pesediștii. Nu că le-ar conveni situația, dar au realizat că au redevenit o țintă principală, inclusiv a Bruxelles-ului, în noul regim Dan. Și asta nu numai din cauză că nu împărtășesc viziunea economico-financiară progresistă centrată pe vinderea tuturor companiilor de stat. În plus, pesediștii știu că trebuie să-și găsească niște lideri înainte de a face din nou gât.

Deși problemele persistă atât la împărțirea ciolanului cât și la convenirea măsurilor menite să reducă deficitul bugetar, România este obligată să se prezinte cu lecția făcută vineri, la Bruxelles și asta l-a determinat pe președinte să programeze, astăzi, consultările politice obligatorii înainte de desemnarea oficială a candidatului pentru funcția de premier.

Cât privește strângerea curelei, este clar că aceasta se va micșora cu câte găuri va decide UE. Cert este de pe acum că afectată va fi toată suflarea mioritică, indiferent de ce au promis unii și alții în campaniile electorale proaspăt încheiate – aviz pentru credulii care încă se mai uită-n gura politicienilor. Iar cum măsurile de austeritate vor fi cu adevărat crunte, oricât se ifosesc viitorii guvernanți, rămâne cum am stabilit: Guvernul va avea timp să răsufle până-n toamnă. După, se va vedea cu adevărat ce se alege de toate negocierile politice, inclusiv de ”rotativa” impusă de PSD. Dacă nu mai devreme, tot atunci se va vedea și cât de bine poate funcționa un Cabinet care și-a asumat riscul de a coopta la guvernare și USR-ul. O prognoză corectă este că vom sta cu pâinea mai prost ca oricând, dar în schimb vom avea circ din plin.

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.