08/06/2026

PNL l-a vrut mort pe Simion, dar și-a săpat lui groapa

Nebunia legată de „Simion omul rușilor” a luat toată crema campaniei electorale și i-a lăsat în offside chiar pe liberalii care au vrut să scape astfel de liderul AUR.

Disperați să scape de George Simion, liberalii au ales cea mai imbecilă strategie posibilă, una care-l crește de fapt pe Simion și mai că-l califică, înainte de vot, în finala prezidențială. Dovada supremă a prostiei liberale a dat-o Ioan Chirteș, deputatul PNL care conduce Comisia parlamentară de control a SRI. Acesta și-a permis să declare că are informații care atestă că George Simion a avut întâlniri cu agenții GRU, iar asta demonstrează că ar fi cu adevărat omul rușilor. Declarație catalogată pe drept cuvânt de Marcel Ciolacu drept „o gogomănie” cât Chirteș de mare. Iar ca să-i lase de tot în offside pe liberali, Ciolacu a precizat, în calitatea sa de premier, că nu are nicio informație care să ateste legăturile lui Simion cu Rusia.

„Din informațiile pe care le am eu ca și prim-ministru și din informațiile pe care le are guvernul României, această acuză nu se confirmă și va aduce un avantaj domnului Simion în acest moment, prin această escaladare și prin această acuză dusă de o echipă de campanie a PNL.”

Îngropați în ridicol nu numai de subțirimea acuzațiilor aduse lui Simion, ci și de Ciolacu, liberalii nu mai au timp să-și revină până la votul din 24 noiembrie. Practic, peneliștii care au încercat să-l îngroape pe Simion au reușit de fapt să-și îngroape propriul prezidențiabil – Nicolae Ciucă. Și chiar dacă Simion nu va trece și de finală, adică nu va ajunge președintele României, liberalii tot se pot felicita pentru ceva: au reușit să-l pună pe steroizi pe George Simion și să-l transforme în liderul necontestat al Opoziției. Și asta pentru că liberalii au aplicat cea mai idioată strategie electorală văzută din 1990 și până în prezent. Dacă nu ar avea peste 1000 de primari, PNL ar fi deja retrogradat încă de pe acum în grupa mică a partidelor mioritice. Cum însă istoria a demonstrat că mulți primari își pot schimba, în viitorii patru ani, opțiunile politice, alegerile din acest an ar putea să fie cântecul de lebădă al PNL. Un partid distrus de Klaus Iohannis și de liberalii mediocri și obedienți care, pentru avantaje personale, i-au cântat în strună lui Iohannis. Liberalii de astăzi își merită soarta; păcat de PNL – un partid care a împlinit 149 de ani anul acesta.

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.