Greu la deal pentru ”sistem” cu doi progresiști înhămați la carul Puterii, mai ales când la ușă bat noi alegeri pentru Primăria Capitalei.
În premieră, tabăra perdantă în alegeri, aceea suveranistă în acest caz, refuză cu obstinație să se resemneze și să-i lase în plata Domnului pe câștigători până la următorul scrutin. Povestea ar fi putut poate gestionată mai ușor în timp dacă nu ar fi fost obligatorie organizarea rapidă a unui nou rând de alegeri pentru Primăria Capitalei. Da, USR a obținut cele mai mari scoruri electorale în București la rundele din ultimul an, dar atenție, asta doar în cazul unei prezențe la vot de aproximativ 40%. Concret, raportat la alegerile locale din 2024, cele aproape 48 de procente din 41% prezență la vot cu care Nicușor Dan a câștigat pentru a doua oară Primăria Capitalei reprezintă de fapt doar aproximativ 18% numărul bucureștenilor cu drept de vot. Adăugat la ”reformele” care îi vor sărăci pe bucureșteni (alături de restul românilor, după 1 august a.c.) și la sondajele care au ridicat deja AUR-ul în slăvi, acest doar 18% scor pro Nicușor Dan este într-adevăr unul dătător de frisoane.
Ce mai trebuie neapărat înțeles este că primarul general este cel mai votat personaj după președintele țării iar asta înseamnă că bătălia pentru PMB reprezintă de fapt o ”mică finală” prezidențială pentru Puterea și Opoziția dâmbovițeană. Dovada: doi dintre cei cinci președinți postdecembriști, Traian Băsescu și Nicușor Dan, au sărit din balconul PMB direct pe prispa cotroceniană.
Cum stau lucrurile pentru actuala Putere înainte de această nouă bătălie esențială? Păi destul de prost din moment ce noii lideri Bolojan și Dan nu numai că sunt în continuare contestați vehement de către suveraniști, dar sunt și zdravăn afectați de efectele unei ”reforme” prost și pe picior gândită și făcută. Rezultatul: la doar două luni de la instalare, și Dan și Bolojan au luat-o la vale, amândoi fiind acum sub pragul de 40% susținere populară. Un debut de-a dreptul periculos mai ales pentru un președinte instalat la Cotroceni pentru cel puțin cinci ani. Dacă Nicușor Dan își pierde prematur suflul, praful se alege de o stabilitate care și așa gâfâie serios în România zilelor noastre – vezi nu numai avansul suveranist, ci și actuala combinație guvernamentală contra naturii care obligă PSD-ul să coabiteze frățește cu USR. În acest complicat peisaj trei subiecte de ultima oră atrag atenția.
1. CCR a respins cererea lui Nicușor Dan de a declara neconstituționale (plus neclare și periculoase prin arbitrariul indus) modificările aduse legii care combate/pedepsește antisemitismul și faptele/vorbele interpretate ca având ”caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob”. Pe scurt, este vorba despre legea pe care Justiția poate încerca să brodeze o condamnare pentru Călin Georgescu – așa numita ”lege Vexler”.
2. Noua ministreasă de Externe, Oana Țoiu, susține că MAE ”lucrează” la o vizită a președintelui Nicușor Dan în SUA. Ba mai mult, doamna spune că Marco Rubio a fost deja invitat să dea o tură în România ”în perioada următoare”.
3. Comisia Europeană a deschis o procedură de infringement împotriva României pe motiv că avem cote TVA prea mari la alimente și medicamente și asta contrar unei Directive UE din 2022. Asta la câteva zile după ce Guvernul Bolojan a dublat TVA-ul la alimente și medicamente în cadrul celebrei sale reforme fiscale – măsură pentru care Nicușor Dan aruncă responsabilitatea în cârca lui Bolojan, iar unii dintre miniștrii acestuia din urmă jură că a fost impusă de… Comisia Europeană!
Este președintele României flituit pe față de către CCR? Trage Bruxelles-ul preșul de sub picioarele premierului Bolojan? Deocamdată nu se știe. De înțeles în schimb este că un premier se schimbă mult mai ușor și fără aceleași consecințe/costuri imense (politice, economice, sociale, externe) implicate de schimbarea unui președinte. S-a mai văzut și că inițiativa lui Nicușor Dan de a contesta ”legea Vexler” a avut ecouri pozitive în tabăra suveranistă. În plus, bine privite în această zonă sunt fără îndoială și informațiile legate de depunerea unor eforturi menite să refacă relația României cu SUA lui Trump.
Tras linie și adunat, se poate lua în calcul ipoteza că se încearcă transformarea lui Nicușor Dan într-un personaj cât de cât digerabil pentru suveraniști, caz în care însă Bolojan trebuie sacrificat. Nu numai că a demonstrat deja că îi poate lua ușor fața lui Nicușor Dan, dar, repetăm, nu ai cum să păstrezi ”stabilitatea” cu doi progresiști sadea în fruntea celor două Palate mioritice. Sau cel puțin nu într-o Românie în care jumătate trage hăis și Puterea trage cea. Sau invers, că oricum stânga și dreapta nu mai înseamnă nimic în politica de azi.
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: