Mascarada ruperii coaliției cu PSD explodează în curtea PNL. În locul simpatiei pe care mizau să o câștige în ochii electoratului anti-PSD după mărețul gest, liberalii trebuie să gestioneze acum spinoasa problemă a moțiunii de cenzură aruncată asupra lor de Lasconi.
În cazul în care Ciucă judecă după capul lui, prost cap are. Dacă urmează sfaturile consilierilor săi, proști consilieri are. Dacă stă în continuare drepți în fața lui Iohannis, prost face. Cât de papagal să fii ca să te bagi singur în cacao și asta imediat după ce principalul tău contracandidat a fost înecat, public, în zoaiele afacerii CCR-Șoșoacă? Cum să anunți, mândru tot, că gata, ai rupt-o cu jegul de partid numit PSD, dar rămâi alături de el la guvernare? Cât de puțină minte politică să ai ca să crezi că așa dai lovitura și crești în ochii electoratului. Cât Ciucă și gașca lui, iată răspunsul corect.
Cea mai plauzibilă explicație este că Ciucă a acționat pus de alții. Posibil este și ca, de fapt, liberalii să fi fost astfel scoși pe interval doar pentru a se îngropa mizeria făcută de CCR – despre care brusc nu se spune mai nimic, toată lumea stă acum cu ochii pe „criza politică” declanșată de falsul divorț decretat de PNL. Indiferent de motiv, rezultatul este că Ciucă și ai lui și-au dat singuri cu tesla în ce ar fi fost normal să aibă, dar nu au. Concret, au oferit Opoziției un minunat motiv de tocat PNL-ul pentru tot restul campaniei electorale.
Prima care s-a grăbit să înșface pleașca a fost Elena Lasconi – o replică feminină a lui Bulă în majoritatea activităților de campanie de până acum. Pe Lasconi a dus-o mintea să anunțe imediat că inițiază o moțiune de cenzură, nu de alta, dar să aibă liberalii ce semna ca semn al noii lor intoleranțe la PSD. George Simion a prins și el ideea din zbor și uite așa liberalii sunt acum presați să demonstreze, concret, că ruptura lor de PSD este una reală. Asta în timp ce PNL nu are nici dorință și nici interes să semneze/susțină o moțiune de cenzură îndreptată împotriva unui Guvern din care face parte, în care vrea să rămână și pe care speră să-l refacă după alegeri.
Ca să scape, Ciucă a ieșit cu un alt mesaj tembel: „USR știe că actuala majoritate parlamentară nu permite formarea unui guvern de dreapta, moțiunea de cenzură este un demers neserios bla-bla-bla”. Pe deasupra, conducerea PNL a fost obligată să convoace de urgență toți liderii locali ca să decidă, vezi Doamne, ce să facă. Adică să-i întrebe dacă sunt de acord să se lingă pe bot de toți banii pe care partidele aflate la putere îi împart primarilor în timpul unei campanii electorale. Povestea devine atât de ridicolă încât e o altă prostie disecarea ei în continuare.
Dacă e să ne luăm însă după ce am văzut până acum, apare bănuiala că liberalii, căzuți în depresie după colaborarea cu infamul PSD, au decis să se sinucidă politic. Caz în care da, totul se leagă și chiar pot fi felicitați, fac cu adevărat o treabă bună.
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: