08/06/2026

Iohannis, fă ce zice popa! Iar „popa” ești chiar tu!

Klaus Iohannis, ianuarie 2017: „O gașcă de oameni politici cu probleme penale vrea să schimbe legislația din România, vrea să slăbească statul de drept, ori așa ceva nu se poate admite.”

Cel care bântuie în prezent, fără niciun drept și rost, Cotroceniul poate să fie fericit: în pofida faptului că românii îi contestă acum până și sughițul, nimeni nu poate să cârâie absolut nimic legat de citatul din el redat mai sus. Nu numai că zicerea este adevărată sută la sută, dar ea descrie perfect și situația la zi, nu doar pe aceea în care Liviu Dragnea încerca să-și scape pielea folosind exact aceeași metodă. Singura diferență este că Iohannis era pe atunci de partea bună a baricadei, de unde și sinceritatea lui debordantă. Cum noi îl credem fără rezerve pe fostul președinte, îi urmăm în continuare modelul și „urmărim cu atenție și un pic de îngrijorare” rătăcirea care-l face să accepte jocul de-a președintele în afara oricărui mandat legal.

Bântuiți și ei de aceleași dubii referitoare la legalitatea rămânerii lui Iohannis la Cotroceni, câțiva liberali și-au luat inima-n dinți și au propus conducerii PNL ca partidul să ceară scoaterea lui Iohannis din uzul prezidențial – printr-o binevenită demisie, de exemplu. Știut fiind că tot ce se discută în interiorul partidului este imediat „promovat” public pe surse, Ilie Bolojan s-a văzut nevoit să confirme totul, într-o intervenție la Digi24. Acolo, a încercat să explice și de ce solicitarea a fost refuzată: „Eu cred că cineva care va fi judecat de istorie, și care aparține – că ne place, că nu ne place – unei perioade care se încheie, trebuie lăsat în această situație.”

Deci liderul PNL (partid băgat până-n gât în mizeria anulării alegerilor prin încălcarea flagrantă a Constituției) crede că Iohannis nu trebuie deranjat, chiar dacă prezența lui la Cotroceni îi scoate pe români din minți. Lucru demonstrat și duminică, la protestul organizat de AUR. Impresionat totuși de mulțimea ieșită în stradă, Bolojan recunoaște existența, „pe fond”, a unor „nemulțumiri serioase și fundamentate vis-a-vis de lumea politică”, dar apără până la capăt această lume politică, din moment ce susține că „nu există soluții miraculoase pentru aceste acumulări negative pe care le avem” și că „hotărârile CCR nu pot fi revocate, prin urmare posibilitatea de a organiza un tur doi nu există.”

Iar cheia ieșirii din rahatul în care Bolojan și companionii săi politici ne-au băgat, cu țară cu tot, este, evident, păstrarea „stabilității” – conform aceluiași lider PNL.

Nu, Bolojanule, Ciolacule, Iohannisule și restul „ulelor”! Salvarea nu constă în menținerea sine die a unei guvernări PSD-PNL „stabilizată” cu ajutorul UDMR sau a altor cozi de topor, ci în curățarea scenei politice de incapabilii și zerodocții care se răhățesc în capul românilor care le finanțează niște vieți de nababi nevisate neam de neamul lor! Vă cruciți, împreună cu toate slugile voastre, cum de reușește Călin Georgescu să vă dea în continuare cu flit în orice sondaje. Simplu: este altceva! Mai bun sau mai rău, nimeni nu știe, dar diferit de voi. Asta îi handicapează (o dată-n plus…) pe candidații voștri la Președinție, oricât veți trage de organizarea scrutinului.

Iar dacă nu pricepeți, rămâne cum am stabilit: atunci când se zdruncină globul în care v-ați închis, deveniți mai proști decât prevede legea și, atenție mare, prostia se plătește. Nu imediat întotdeauna, dar e o lege pe care niciodată n-o veți putea schimba voi. Ghinion.

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.