“Nepoțeii” Anei Pauker și ai lui Dej bagă spaima în burghezii de azi. Guvernul Ciolacu 2 schimbă regulile electorale astfel încât românii să nu mai poată juca-n ham și niciun Georgescu să nu mai strice poza ”sistemului”.
Guvernul Ciolacu a ouat, ieri, actele administrative necesare organizării alegerilor prezidențiale din mai. Respectiv două HG-uri și o ordonanță de urgență, care însă nu doar bat în cuie datele de 4 și 18 mai pentru cele două tururi, dar și modifică legislația electorală într-un format care ar face deliciul celor mai aprigi responsabili cu cenzura din regimul comunisto-ceaușist.
Prevederile proaspăt fătate de Ciolacu & Comp sunt menite să blocheze/limiteze la minimum referirile la candidați în mediul online, în perioada electorală. De acum înainte, orice postare/promovare/distribuire online pe rețelele de socializare este echivalată cu ”material publicitar politic” – deci trebuie să se încadreze în prevederile Legii 334/2006 privind finanţarea activităţii partidelor politice şi a campaniilor electorale.
Dacă postează cineva un text gen ”Îmi place Goguțu, merită votat și eu îl voi vota” iar postarea nu este marcată drept ”material publicitar politic”, autorul riscă o amendă imensă: între 15.000 și 50.000 de lei! Comuniștii și ai lor au fost băieți salon, iată cum arată cu adevărat mama cenzurii! Iohannis, Ciolacu, Bolojan etc., s-au întrecut de această dată pe ei și i-au făcut pe Ceaușești de rușine.
Ca treaba să fie oablă, în timp ce Guvernul lipea cu leucoplast gura internetului, tot ieri magistrații Înaltei Curți îi ascultau, pe sărite și vădit plictisiți, pe avocații lui Călin Georgescu în ”procesul anului”. Dată fiind respingerea pe bandă rulantă a solicitărilor/argumentelor aduse de apărătorii lui Georgescu, este aproape cert că onor instanța va decide că Justiția mioritică are doar o participare hors concours în cazurile în care este CCR implicată.
Și tot ieri, AUR a trâmbițat triumfător că a strâns semnăturile necesare demarării suspendării lui Klaus Iohannis. Asta deși, în mod legal, Iohannis nu mai are din ce să fie suspendat, titlul de președinte îl folosește acum la fel cum unii nebuni se recomandă ”Napoleon”. Revenind strict la suspendarea demarată de AUR, culmea absurdului mioritic ar fi ca, odată sesizată de Parlament așa cum impune legea, CCR să blocheze demersul pe motiv că Iohannis… nu mai e președinte! Asta da schizofrenie politică și juridică de natură a lăsa crăcănată o lume-ntreagă!
Țară a absurdului de cea mai pură esență, România se remarcă și prin creșterea exponențială a influenței unei minorități într-o perioadă în care minoritățile (artificial și anormal cocoțate în capul majorităților în epoca de expansiune a globalismului) încep să fie puse la locul lor. Gică-contra ca de obicei, România joacă pe invers din moment ce UDMR taie și spânzură în așa numitul Guvern Ciolacu 2. Ajutată evident de Viktor Orban, dar și de prestația jalnică a unor politicieni mioritici pur-sânge ori impostori, ori castrați.
Probabil atât merităm noi, urmașii lui Decebal și Traian, după cum ne-am comportat din decembrie 1989 încoace.
Distribuie pagina:

Distribuie pagina: