10/06/2026

Austeritatea a fost împărțită echitabil: politicienii vin cu planul, românii de rând cu banul

În timp ce premierul Bolojan înșira noile biruri, președintele Dan le transmitea românilor ”urări de bine în fiecare zi”. Am ales cum trebuie.

Ilie Bolojan a prezentat planul menit să redreseze bugetul României – sleit de aceleași partide care conduc țara și astăzi. Pe scurt, TVA se majorează, accizele cresc, impozitele se măresc, salariile și pensiile se plafonează până în 2027, dar asta numai după ce salariile sunt reduse cu aproape un sfert și ”pensiile mari de peste 3000 de lei” (aprecierea îi aparține premierului Bolojan) sunt și ele zeciuite prin introducerea plății CSAS.

Împovărarea poporului cu noi biruri, greu sau imposibil de suportat de o mare parte a populației, nu a afectat permanenta bună dispoziție a președintelui Nicușor Dan, care a transmis zâmbitor românilor ”urări de bine în fiecare zi” pe care o petrec punând umărul la ”relansarea economică”.

”Profund îngrijorați și nemulțumiți”, patronii membri ai Confederației prezidate de Dan Șucu (susținător de altfel al lui Nicușor Dan), cataloghează măsurile fiscale promovate de Guvern drept ”o supraimpozitare agresivă” și ”o povară disproporționată” pusă atât pe mediul privat cât și pe cetățeni. Tot patronii spun că noile măsuri descurajează investițiile, reduc competitivitatea firmelor românești și generează creșterea inflației și ”o posibilă contracție economică”.

Oarecum ironic, deși se înscrie perfect în binecunoscuta ipocrizie politică, este că imediat USR și PSD – partide aflate la guvernare și fără al căror suport parlamentar Bolojan nu și-ar putea legifera în veci planul de modificări fiscale – au ”trecut” în Opoziție criticând, pe Facebook, Guvernul din care și ele fac parte.

Claudiu Năsui – USR: ”Creșterea din nou a taxelor va transforma criza bugetară într-o criză economică. Sărăcia va crește și economia va suferi. Nu asta s-a votat”.

Victoria Stoiciu – PSD: ”Mi-ar fi plăcut ca un pachet de austeritate să înceapă prin reducerea subvenției pentru partide (amânată până la rectificarea bugetară din toamnă – n.r.). Era un semn de solidaritate și responsabilitate. Să nu ne mirăm că încrederea oamenilor nu va fi restabilită, ci din contră”.

La fel de ipocrit a reacționat și Ilie Bolojan atunci când a fost întrebat ce crede despre primele de 35.000 euro pe care se pregătesc să le încaseze, în plină austeritate, cei trei judecători CCR cărora le expiră acum mandatul. ”Imorale, dar legale” este verdictul dat de Bolojan. În treacăt, trebuie remarcat că sporurile proaspăt plafonate/tăiate și indexarea pensiilor anulată doi ani la rând erau și ele la fel de legale. Marea diferență fiind însă că ele au fost tăiate dintr-un foc în timp ce judecătorii CCR vor pleca acasă cu zeci de mii de euro în plus în buzunare. Situație care demonstrează o dată-n plus că cine poate oase roade, iar cine nu salivează în timp ce plătește birurile impuse de ”elita” politică. Concluzia: să trăiți bine, așa cum vă îndemna pe vremuri Traian Băsescu și vă urează astăzi Nicușor Dan.

Distribuie pagina:

Mai multe dezvăluiri

Distribuie pagina:

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.